ייעוץ זוגי וייעוץ לחיי אישות בקדושה  
ייעוץ זוגי וייעוץ לחיי אישות בקדושה

למה בכלל ייעוץ זוגי? למי מתאים ייעוץ זוגי? מהו ייעוץ לחיי אישות בקדושה ולמי הוא מתאים?

ראשית – ייעוץ זוגי כשמו – ניתן לזוג. אבל גם ליחיד יש עניין לפנות לייעוץ זוגי בשלבים השונים של טרום זוגיות, תחילת זוגיות וקשיים שונים בחיי הנישואין לאורך עשרות השנים הצפויות.

מטרות הייעוץ הזוגי 1. בזמן משבר להגיע יחד עם בני הזוג לפתרון קונפליקטים ובעיות בחיים הזוגיים. 

2. להעשיר את הזוג ולתת כלים לתקשורת בונה ולפתוח הקשר גם כאשר "הכל בסדר", או כשיש תחושות קלות של חוסר סיפוק.

החיים מפגישים אותנו עם אתגרים רבים:

אינדיבידואליות וזוגיות  - הילכו שניהם יחדיו? – כיצד לשמור על הייחודיות של כל אחד מבני הזוג תוך כדי בניית החיים המשותפים.

משפחות המוצא והקשר איתן – עזר? מכשול? ציפיות? אכזבות?

אתגרים כלכליים

דעות שונות בקשר לחינוך ילדים וסוגיות נוספות.

בכל הסוגיות האלה ורבות נוספות ניתן להיעזר בטיפול הזוגי.

ארחיב מעט על סוגיות מרכזיות שהטיפול הזוגי יכול לעזור בהתמודדות איתן.

 

מצגת - תחנות בזוגיות - משמח חתן עם הכלה 

 

תחנות בזוגיות - לחצו כאן להורדת המצגת

בשלב טרום הנישואין:

יצירת קשר: יש המתקשים בשלב זה, אולי במיוחד בחברה דתית/חרדית הרגילה להפרדה בין בנים ובנות בכל מערכות החינוך. האופי השונה (בהכללה כמובן) בין גברים ונשים בא לידי ביטוי בשלב זה, ולעיתים נוצרים קשיי תקשורת. חוסר הבנה: למה קשר שנראה מבטיח – ניתק? למה לא מצליחים ליצור קשר? מה הוא/היא מצפה ממני? וכו'. בשלב זה יהיה נכון לפנות לייעוץ זוגי – לבד. כהכנה, כאימון, כיצירת תובנות אישיות ועוד...

קושי להחליט: יש כאלה שנפגשים, הכל, על פניו, נראה נפלא, אבל – לא מצליחים להגיע להחלטה שזו האחת והיחידה, או שזהו האביר על הסוס הלבן "החצי השני"... לבבות וורודים פורחים באוויר, דפיקות לב, אהבה ממבט ראשון – קיימים באגדות הרבה יותר מכפי שהם קורים במציאות. איך להחליט? האם היא/הוא מתאימים לבניית הבית עליו אני חולם/ת? הייעוץ הזוגי יכול לעזור מאוד בהבנה האישית: את מי אני באמת מחפש/ת?

קושי להיפרד: היה קשר נפלא, ומשום מה – נגמר. הזיכרונות לא מרפים, תחושת החמצה, רגשי אשם ו/או כעס. גם כאן – להגיע לבד לייעוץ זוגי יכול לעזור להיפרד, להבין את מה שקרה, ללמוד מהעבר כדי לבנות עתיד טוב יותר.

ועוד...

ויש כאלה ששלב זה עובר בטוב ב"ה – שיהיה במזל טוב!

בשלב תחילת הנישואין:

קשיי תקשורת - "זכר ונקבה ברא אותם" – וכשם שהם שונים במראם, הם שונים בתכונותיהם, שונים בדרך דיבורם, בציפיות שיש להם - ונוצרות אי הבנות. בשלב הראשון, בטרם נוצרים משקעים – הרבה יותר קל לאמן את התקשורת החיובית, הפתוחה, הבונה. אם יש קושי בתקשורת בתחילת הנישואין, או במהלך ההכנות לחתונה – מאוד כדאי לפנות לייעוץ זוגי, ולבנות את הבית מתוך הבנה, רגישות זה לזו וזו לזה, ומתוך שמחה. 

משפחות המוצא – ההורים גידלו אותנו ו"הביאונו עד הלום". רוב ההורים יודעים לכבד את הגבולות של הזוג הצעיר הבונה את המרחב הפרטי שלו. רוב הזוגות הצעירים יודעים לשים גבול והפרדה בינם לבין הוריהם. וישנם גם רבים שמתוך רצון טוב (או לא) – כל-כך רוצים קשר (או דוחים), לא שומרים על גבולות ברורים בין תא ההורים לתא הזוג הצעיר – וכמה דמעות וכעסים נוצרים במקום הזה.

ייעוץ זוגי יכול לעזור לזוג הצעיר ללמוד ליצור את המרחב הפרטי שלו.

ייעוץ זוגי יכול ללמד את הזוג הצעיר את שמירת הגבולות.

ייעוץ זוגי יכול לאפשר להמשיך לכבד את ההורים יחד עם השמת הזוגיות במקום הראוי לה.

ייעוץ בקדושה לחיי אישות

זהו תחום עדין שחשוב לגעת בו בזהירות וברגישות, אך עם זאת חשוב מאוד להציף את הקושי ולהתמודד איתו – וכל המקדים מונע הצטברות והרחבה של הקושי – אם קיים.

האינטימיות של חיי האישות היא אבן בניין בחיי הזוגיות לכל שלביה. כשבני הזוג מצליחים ליצור ביניהם אינטימיות טובה, היא מגבירה את האהבה, מחזקת ומעדנת את התקשורת, ומשמחת את שני בני הזוג. מאידך – קושי בחיים האינטימיים עלול להרוס הרבה גם אם כל השאר נראה, על פניו, הולך כשורה.

האינטימיות האישותית – הגופנית היא דבר חדש לרוב הזוגות הצעירים הדתיים. יש ציפייה גדולה לאינטימיות טובה, יש חששות הן של הבחור, הן של הבחורה – שעלולים ליצור קושי בחיבור.

גורמים שעלולים להפריע להגיע לאינטימיות טובה – חוסר ידע! דימוי גוף לא מחמיא (גם של הבחור גם של הבחורה), הקושי לעבור מאיסור להיתר ועוד...  

ויש קושי שנובע מאירועים – פגיעה מינית שאחד מבני הזוג עבר, רגשי אשם על... ועוד...

כדאי מאוד לפנות לייעוץ זוגי המתמחה בתחום כשהקושי מתחיל, אולי אפילו לפני שנוצר קושי – כאשר אחד מבני הזוג או שניהם יודעים על גורם שעלול להפריע. לעיתים כל-כך קל לפתור קושי בשלביו הראשונים, לפני שסביבו מתרקמים עלבונות, פחדים נוספים... לעיתים צריך יועץ/ת שיעזור להבין שאלה רק קשיים התחלתיים טבעיים בגלל החידוש. לעיתים זקוקים למתווך/ת כדי לפנות הלאה – לבירור. לעיתים צריך ליווי בתהליך ארוך יותר.

והחשוב מכל – אל תחשבו "זה יעבור", "לא נעים לי", "אני מתבייש/ת"... גשו לייעוץ זוגי כאשר מתעוררים קשיים, ותחסכו מעצמכם הרבה עוגמת נפש. לא פעם מגיע זוג עם החלטה להתגרש כעבור שנים של סבל משותף. ניתן למנוע גירושין (שמלבד עוגמת הנפש הרבה הנגרמת לשני הצדדים גם פוגעת קשות בילדים), ניתן למנוע שנים של סבל – אם פונים בזמן לייעוץ זוגי, עובדים קשה, ועם הרבה סייעתא דשמיא "לפום צערא אגרא" – בונים זוגיות בריאה  ומשפחה שמחה.

לחץ לקריאה נרחבת בנושא ייעוץ זוגי וייעוץ לחיי אישות בקדושה